Шомпенське плем’я є одним із найбільш відокремлених етнічних груп на планеті. Вони проживають на Великому Нікобарському острові в Індії, і більшість їх членів уникають будь-яких контактів з іншими людьми. З населенням, що нараховує близько 300 осіб, існує загроза повного винищення через реалізацію плану «мегарозвитку», який передбачає перетворення їхнього невеликого острівного притулку на «Індійський Гонконг». У разі втілення проекту значні площі унікальних тропічних лісів будуть знищені, замість них з’явиться мегапорт, нове місто, міжнародний аеропорт, електростанція, оборонна база, індустріальний парк та 650 000 нових жителів – що майже на вісім тисяч відсотків більше за поточне населення.
Протягом століть більшість шомпенів утримувалися від взаємодії з іншими людьми, що захищало їх від негативних наслідків зустрічей, які сприймали більшість інших племен Андаманських і Нікобарських островів.
Проживаючи у тропічних лісах острова Великий Нікобар у східній частині Індійського океану, шомпени доглядали та зберігали унікальний ландшафт протягом тисячоліть. Шомпени — мандрівні мисливці-збирачі, які живуть у невеликих групах, чітко обмежених річками, які прорізують тропічний ліс. Будучи кочівниками, вони зазвичай створюють тимчасові табори в лісі, де пробувають кілька тижнів або місяців, перед тим як переїхати на нове місце.
Чим займаються?
Шомпени збирають різноманітні лісові рослини, проте їх головною стравою є плід пандануса, що вони називають лароп. Подібно до інших мисливців-збирачів, вони мають глибокі знання про свій ліс і використовують флору острова у різноманітні способи. Вони полюють упродовж року, а серед їхнього раціону мавпи, свині, ящірки та крокодили відіграють важливу роль. Крім того, вони обробляють невеликі сади, де вирощують лимони, чилі серед інших культур.
Їх рідний дім, Великий Нікобарський острів, хоч і невеликий, але має надзвичайно високий рівень біорізноманіття. Приблизно 95% території острова покрито тропічними лісами, де проживає 11 видів ссавців, 32 види птахів, 7 видів рептилій та 4 види земноводних, які зустрічаються лише тут. Це місце, де варани та крокодили ділять ліси з макаками та землерийками, де гігантські черепахи ділять узбережжя з дюгонями та дельфінами.
Шомпени жили тут близько 10 000 років і мають повне право жити так і надалі, але саме їхнє виживання зараз поставлено на карту. Їм терміново потрібно якомога більше людей у всьому світі, щоб відстояти свої права, якщо вони хочуть пережити цю загрозу своєму існуванню.
Альона Дмитрук