Фільм «Еквілібріум» (Equilibrium). Cамоконтроль і тотальне панування

В 2002 році американський режисер Курт Віммер створив свій кращий фільм – «Еквілібріум». Він сам написав до нього сценарій, кіно вийшло дійсно цікаве і хороше. Сюжет твору демонструє антиутопічне майбутнє після третьої світової війни. Ми бачимо державу Лібрія, її жителі щоденно піддаються пропаганді, а влада контролює інших за допомогою своєрідної інквізиції. Лібріанці змушені постійно вживати наркотик прозіум, який блокує почуття, залишаючи примітивні інстинкти і прості емоції.

Інколи стиль фільму нагадує «Матрицю» братів Вачовських, але незважаючи на паралелі, він є самостійним твором мистецтва. Режисер часто відсилає нас сюжетними елементами, змістом, символами  до класичних антиутопій: «Ми» (1920 р.) Євгенія Замятіна, «О дивний, новий світ» (1932 р.) Олдоса Хакслі, «1984» (1949) Джорджа Орвела, «451 градус за Фаренгейтом» (1952 р.) Рея Бредбері.

«Еквілібріум», крім смислів, показує цікаві сцени фехтування, дивні епізоди перестрілки, «фантастичні» ган-ката. Візуальність кіно доповнюється хорошою акторською грою: Крістіана Бейла, Емілі Вотсон, Шон Біна, Вільяма Фіхтнера. Режисер часто демонструє уривки з шедеврів мистецтва: кадри «Тріумфу волі» Лені Ріфеншталь, кулю з снігом – відсилання до «Громадянин Кейна» (1941 р.) Орсона Веллса, першу частину дев’ятої симфонії Людвіха ван Бетховена, вірші Вільяма Батлера Єйтса.

Сюжет «Еквілібріума» розповідає історія Престона – частинку системи (клерик військового ордену Грамматон), яка знищує всіх, хто критикує владу. Панує в Лібрії культ Особи «Батька», він очолює раду(Тетраграмматон), слідкує, щоб ніхто не виділявся з натовпу, кожна особа була ідентичною. Весь суспільний уклад  після третьої світової війни забезпечує стабільність влади, боротьбу проти революцій, бунтів, ліквідацію свободи совісті та слова.

Нав’язуючи своє панування, Тоталітарний режим переконує жителів Лібрії, що вони вчиняють по совісті, коли засвідчують прояви почуттів, оригінальності. Одноманітність існування – основна ідеологічна настанова диктатури. Батько з усіх екранів переконує, що відмовившись від вищих почуттів, емоцій лібріанці стали жити краще. Насправді така, на перший погляд байдужість і апатія веде до страху перед владою, тому жителі антиутопічного світу ведуть себе покірно. Постійне нагадування про військові конфлікти, три світові війни зомбує свідомість споживача, в них виникають уявлення, що тільки їм пощастило жити в кращому з кращих світів.

Клерик Престон, випадково перестає приймати прозіум, що приводить його спочатку до шоку, але згодом роки тренувань дозволили йому взяти під контроль емоції. Використовуючи власний досвід в ордені Грамматону, такі здібності, вміння як, володіння бойовими мистецтвами, снайперська стрільба, інтуїція, зрозумівши брехню керівників суспільства, він починає боротися з Системою.

Постійне самовдосконалення, робота в екстремальних умовах, сильний характер формують самоконтроль Престона. Ми спостерігаємо справжню рівновагу між розсудком та емоціями, а не штучну, яка нав’язується пропагандою. Роздуми над взаємодією кожної людини з владою, споживацтво більшості населення, відмова  від критичного мислення роблять «Еквілібріум» актуальним в наш час. Візуальний стиль, спецефекти, бойова хореографія, драматичність, культурні символи, цінності, всі ці частини цілого проекту Курта Віммера свідчать, що режисер створив шедевр жанрі антиутопія.

 

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.