Єгиптяни дотримувалися переважно вегетаріанської дієти. М’ясо було дорогим, воно не могло зберігатися довго, оскільки не існувало поняття охолодження, тому в основному було зарезервовано для знаті, заможних, а також для фестивалів та особливих випадків. Тварини, які використовувалися для отримання м’яса, включали велику рогату худобу, ягнят, овець, кіз, свійську птицю, а для знаті — антилоп, убитих на полюванні. У Нижньому Єгипті регулярно їли свиней, а у Верхньому Єгипті протягом певних періодів їх уникали (як і всіх, хто з ними пов’язаний). Риба була найпоширенішою їжею нижчих класів, але вважалася нечистою для багатьох єгиптян вищого класу; жрецям, наприклад, заборонялося їсти рибу.
Основними культурами Стародавнього Єгипту були еммер (пшеничне зерно), нут і сочевиця, салат, цибуля, часник, кунжут, пшениця, ячмінь, папірус, льон, рицинова олія, а в період Нового царства у Фівах – опіумний мак.
Опіум використовувався в лікувальних цілях і для відпочинку ще з бл. 3400 р. до н. е. в Шумері, де жителі Месопотамії називали його Хул Гіл («рослина радості»), і вирощування маку передалося іншим культурам, таким як ассирійська та єгипетська. До часів Нового царства торгівля опіумом була досить прибутковою і сприяла великому багатству міста Фіви.
Папірус використовувався для виготовлення ряду виробів. Хоча він найчастіше вважається сировиною для паперу, папірус також використовувався для виготовлення сандалій, мотузки, матеріалу для ляльок, коробок, кошиків, килимків, віконних штор, як джерело їжі та навіть для виготовлення невеликих рибальських човнів. Рослину для касторової олії подрібнювали і використовували для лампового масла, а також як тонізуючий засіб. Льон використовувався для виготовлення мотузки та одягу, а іноді і для виробництва взуття.
Серед найважливіших сільськогосподарських культур був еммер, який використовувався для виробництва пива, найпопулярнішого напою в Єгипті, і хліба, який був основним продуктом харчування єгиптян. Коли Рим анексував Єгипет після 30-го року до нашої ери, виробництво пшениці поступово скоротилося на користь вирощування винограду, оскільки римляни віддавали перевагу вину, а не пиву. Однак до приходу Риму еммер був, мабуть, найважливішою культурою, яку регулярно вирощували в Єгипті після папірусу.
Альона Дмитрук