Бронхіт є захворювання органів дихання, при якому запалюється слизова оболонка стінок бронхів, в результаті вдихаючи повітря у людини перестає нормально циркулювати кров через набрякання бронхів і рясного виділення слизу. Захворювання найчастіше розвивається після ГРВІ або застуди. Якщо проводити необхідне лікування, то бронхіт проходить протягом тижня, проте кашель може зберігатися протягом трьох і більше тижнів. Фахівці розрізняють 3 види бронхіту: гострий, хронічний і обструктивний.
Причини. Спровокувати бронхіт можуть віруси, що викликають ГРЗ і простудні захворювання, але до вірусу також може приєднатися вторинна бактеріальна інфекція.
У деяких випадках виникнення бронхіту провокує вдихання сигаретного диму, пилу, отруйних газів, а також потрапляння соляної кислоти з шлунку в гортань при наявності деяких захворювань органів травлення.
Іноді бронхіт розвивається внаслідок спадкової схильності.
Якщо бронхи весь час піддаються впливу частинок шкідливих речовин, що знаходяться в повітрі, то відбувається дуже швидкий розвиток бронхіту. Несприятливий клімат: вогкість, різкі зміни погоди, тумани, також може стати причиною бронхіту.
Паління належить перше місце серед причин виникнення бронхіту. Згідно зі статистикою, курці хворіють на хронічний бронхіт набагато частіше, ніж ті, хто не схильний до нікотинової залежності.
Також провокує хворобу робота на шкідливих виробництвах.
Симптоми. Основний симптом будь-якого різновиду бронхіту – кашель. При гострому бронхіті він спочатку зазвичай нав’язливий і сухий, через пару днів стає вологим. Якщо слиз, що виходить з бронхів, не пофарбована, або має білуватий відтінок, то вона не свідчить про бактеріальної інфекції, а ось виділення мокротиння біло-зеленого або жовтуватого кольору говорить про її приєднання. Кашель грає важливу роль в захисті організму, очищаючи дихальні шляхи, але лише тоді, якщо він є вологим (продуктивним), з легким видаленням рідкої мокротиння. При гострому бронхіті кашель триває не більше тижня-двох, якщо ж і через 3 тижні він не зникає, то це свідчить про небезпеку переходу бронхіту в хронічний.
При хронічному бронхіті спостерігається тривалий кашель – більше 3х місяців в рік протягом двох і більше років. Кашель є глухим і глибоким, посилюється вранці, в цей же час виділяється велика кількість мокротиння, що може вказувати на таке ускладнення хронічного бронхіту як бронхоектаз.
Наступною ознакою є температура. Зазвичай підвищення температури при бронхітах незначне, проте в окремих випадках, особливо пов’язаних з грипом і ГРВІ, температура досягає 40 С.
Також серед ознак бронхіту потрібно згадати головний біль, хрипи, утруднене дихання, задишка (особливо при обструктивних бронхітах), спазми і хворобливі відчуття в горлі.
Діагностика. Для підтвердження діагнозу «бронхіт» проводять прослуховування бронхів і легенів стетоскопом, крім того, щоб виключити пневмонію, призначається рентген, і проводяться лабораторні дослідження мокротиння і крові.
Лікування. Хворим на бронхіт показано дотримання постільного режиму, рясне тепле питво, гірчичники і банки в якості процедур, корисні також різні види інгаляцій. Застосовуються засоби для відхаркування (сироп алтея, пертуссин), антибіотики і сульфаніламідні препарати для припинення запального процесу і при приєднанні пневмонії, препарати, що розширюють бронхи. Для того, щоб лікування було ефективним і безпечним, його повинен призначати лікар після постановки конкретного діагнозу.
Профілактика полягає, перш за все, у відмові від куріння, а також усунення інших несприятливих для здоров’я чинників, прийомі вітамінів і загально зміцнюючих препаратів. Необхідно своєчасно виліковувати інфекційні та запальні захворювання горла, носа, вуха, легенів і бронхів. Також корисні заняття дихальною гімнастикою, спорт і фізичні вправи, загартовування. Добре сприяє профілактиці та відпочинок в санаторно-лікувальних організаціях, бажано в місцевості з теплим морським кліматом.
Реабілітація. Для швидкого відновлення організму після бронхіту необхідно правильно і збалансовано харчуватися, дотримуватися правильного режиму дня, що включає в себе обов’язкове перебування на свіжому повітрі і міцний сон достатньої тривалості. Допустимі незначні фізичні навантаження (наприклад, невелика пробіжка), корисні заняття лікувальною фізкультурою і дихальною гімнастикою.
Ольга Степаненко