Фільм «Афон» наробив чимало шуму в пострадянському православному медіа просторі, особливо гостру критику він отримав від представників РПЦ. Що ж це за фільм такий? Режисером фільму є відомий український науковець, публіцист, популяризатор науки Олег Мальцев, який по-новому показав Афон для людей пострадянського простору.
Мені як людині, яка має богословську освіту навіть ніколи не могло прийти в голову таке зняти, адже навіть у мене є своєрідний страх перед церквою і церковною ієрархією та вірою в різні релігійні стереотипи. А от пан Олег, зумів зробити хороше документальне кіно.
Скажу чесно і відверто фільм мені дуже сподобався, це не черговий російський документальний фільм про «ідеальний святий чернечий острів». Це фільм очима світської людини, яка потрапляє з колегами на острів Афон, і просто з точки зори раціонального погляду дивиться на те, що відбувається на цьому острові. А що ж відбувається на цьому острові такого, що мені подобається критика пана Олега ? А відбувається там те, що люди продають та купують сакральні речі. Людина фактично купляє собі духовні та матеріальні індульгенції та типу бонуси перед Богом, але хіба цього навчає істинне християнство?
У фільмі не просто якийсь монолог автора, а часте цитування різних текстів з життя православних святих та уривків з Біблії. Так багатьом віруючим людям така інтерпретація режисера може не сподобатися, але зрештою, якщо людина дійсно віруюча, то чому їй не розширяти свій світогляд і не проаналізувати факти надані режисером? Адже релігія – це насамперед не тільки віра, це і аналіз того, що відбувається в її релігії . І дійсно сучасна релігія, це не стосується лише християнства це стосується всіх релігій, є сучасною бізнес структурою, яка живе за рахунок віруючих людей. І ні в якому разі, я не хочу образити віруючих людей, адже я сам вірю в Господа і хочу більше зробити хороших вчинків, але мені чесно набридає те, що відбувається з релігією і що вона робить у сучасному світі.
Подумайте самі, скільки ви жертвуєте на храми, купуєте свічки, іконки, і скільки церква витрачає на будівництво сиротинців, допомогу бідним сім’ям, на реабілітаційні центри? Скільки? Хоча церква не забуває витрачати кошти на дорогі автівки і дачі для своїх ієрархів. Так, я не кажу, що церковні ієрархи мають їздити на возах, але повинна все-таки бути межа. І от у фільмі автор теж піднімає питання межі матеріальності церковної ієрархії, адже неможливо називати людей святими лише за те, що вони церковні ієрархи і живуть далеко не свято. Адже мета церкви – це насамперед святість, а тоді вже матеріалізація.
Фільм дійсно якісний і його варто подивитися, як віруючим людям так і атеїстам, дослідникам, кожен знайде корисне для себе . Якщо церква хоче змінювати людей, то вона повинна змінити спочатку себе, а тоді всіх інших. Знаю, що можу попасти під прес релігійно налаштованих людей, але в свій захист хочу сказати, що мислення і розум нам дані для того, щоб ми могли аналізувати і постійно вдосконалюватися, а наука для того і існує, щоб відповіді на різні матеріальні та метафізичні питання.
Афон – частина християнської релігії, що терпить занепад з причини свого страшного заблудження – поклоніння антихристу замість Христа й неспроможність вийти з того заблудження навіть чуючи настанови Христа сьогоднішнього втілення.
Як і юдаїзм, свого часу, не зумів почути/побачити Христа, за що й став примітивною релігією однієї нації, так і християнська релігія, будучи сформованою на антихристі й не зумівши вийти з нього продовж двох тисячолітть, мусить бути зруйнованою, перш ніж глобальний катаклізм зруйнує всі діяння людських рук й саме людство, за для його переводу на інший рівень розвитку.