«Матриця» (The Matrix). Інтелектуальне кіно і фантастичний бойовик

Фільм «Матриця» вийшов в 1999 році. Згодом, за ним слідували продовження, пріквели, комп’ютерні ігри і т. Брати Вачовські були прихильниками філософії, фантастики, бойових мистецтв. Поступово в них виникла ідея поєднати всі свої інтереси в одному фільмі. Так створювалася «Матриця». Режисери, як і були і сценаристами, послідовно йшли до своєї цілі. Кіно розповідало про ілюзорну реальність, демонструвало чудовий візуальний сцен, нові спецефекти, бойові сцени.

Крім фільму братів Вачовські, в другій половині 1990-х існували інші студійні проекти. Серед такого кіно, назвемо: «Шоу Трумена« (1998), «Темне місто» (1998), «Екзистенція» (1999), «Відкрий очі» (1997), «Тринадцятий поверх» (1999). «Матриця» синтезує багато жанрів. Вона використовує неонуар, кіберпанк, китайські бойовики.  Знаходимо тут багато алюзій на світову культуру: «Аліса в країні чудес» Льюїса Керрола, «Метрополіс» (1927) Фріца Ланга, «Той, хто біжить по лезу» (1982) Рідлі Скотта, християнство, гностицизм, буддизм, філософія Платона, ідея симулякрів Жана Бодріяра тощо.

Сюжет «Матриці» на перший погляд простий. Молодий чоловік Томас Андерсон просинається в своїй квартирі. Він переконаний, що з цим світом щось не так. Згодом герой зустрічає дивну жінку «Трініті» (Трійця), знайомиться з невідомими, таємними людьми. Далі йому пропонують вибір, залишитися далі споживачем в суспільстві, чи пізнати справжню реальність.  Згодом в «Матрицю» вплітається сюжетна лінія про війну людей з машинами і головним злодієм – агентом Смітом.

Глядачам фільм може сподобатися своїм візуальним стилем, костюмами, музикою. В ньому хороша операторська робота, саундтрек, сцени бою, вдало вписані спецефекти. Непогано грають актори: Кіану Рівз, Кері-Ен Мос, Хьюго Уівінг, Лоуренс Фішборн. Кіно постійно поєднує між собою філософські роздуми і екшн. Інколи історія подається швидко, не зупиняючись ні на хвилину. Є моменти, коли нам показують уповільнення часу, а також діалоги героїв про сутність людини, про час, вдосконалення, віру.

Уважний глядач побачить в «Матриці» ідеї Еріха Фромма («Втеча від свободи» 1941 р), cogito ergo sum (мислю, отже існую) Декарта, пояснення класичної крилатої цитати «Nosce te ipsum» (пізнай самого себе). Кіно відсилає до оповідання «Фах» Айзека Азімова, канонічного кіберпанківського роману «Нейромант»Вільяма Гібсона, книг Філіпа Діка, антиутопії «1984» Джорджа Оруела, Старий Заповіт («Біблія»), твори Данте, драми Шекспіра, трактат «Чжуан цзи».

«Матриця» в 2012 році ввійшла в список фільмів для зберігання в бібліотеці  конгресса США, що свідчить про її значущість для світової культури. Кіно отримало численні нагороди за звук, монтаж, операторську роботу, візуальні ефекти. Про нього написано багато есе, філософських статей, рецензій. Переглядаючи цей твір братів Вачовські ви зможете насолодитися візуальним стилем, нуарною атмосферою, бойовими епізодами. Теми «Матриці» ставлять питання, які налаштовують людину задуматися над проблемами суспільства і її місця в світі.

Поділитися з друзями
портал Wake Up Media
Додати коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.